
Táplálás
Miből tevődik össze a helyes étrend?
Ha a nyúl étkezését röviden és tömören szeretnénk jellemezni, az a következő képpen lenne felírható: 80% széna, 10% zöldség/gyümölcs, 10% táp.
Széna

Mivel a nyúl legelő állat, ezért kulcsfontosságú, hogy a széna, amit kap minőségi legyen, illetve korlátlanul elérhető. A jó minőségű széna nem poros, nem penészes (dohos szagú), nem nedves, de nem is porhanyósan száraz, ezáltal sárgás (ez arra utalna, hogy túl sok ideig hagyták a napon még az összeszedés előtt, megégett, elveszítette a tápanyag tartalmát), emlékeztet a fűre: zöld színe van, friss, kellemes az illata és hosszú szálú (min. 10-15 cm), vegyesen tartalmaz vékony és vastagabb szálakat is. Ha a boltból veszünk szénát, megeshet, hogy a nyúl hozzá sem fog nyúlni. Ebben az esetben több dologra gyanakodhatunk. Lehet, hogy jobban megnézve akadnak problémák a minőségével vagy túl rövidek a szálak, de ha ebben nem látunk hibát, akkor számításba kell vennünk a nyúl egyéni ízlését, mert bizony tudnak válogatósak lenni. Az viszont általánosságban elmondható, hogy akkor fog rendesen kopni a foguk (a rövid szálú szénánál ugyanis csak a metszőfogak tudnak kopni, de a hátsók túlnőnek), normálisan működni az emésztőrendszerük, ha ad libitum fogyaszthatnak a számukra megfelelő szénából. Illetve az egészséges testsúly megtartása is legfőképpen ezen áll vagy bukik.
Gyümölcsök, zöldségek, magvak

3-4 hónapos kor előtt nem ajánlott a gyümölcs vagy zöldség beépítése az étrendbe, túlterhelné a nyúl emésztőrendszerét. Onnantól fokozatosan elkezdhetjük adni neki ezeket, lassan növelve az adagot és a gyakoriságot. Ahogy a széna esetében, ezeknél is ügyeljünk rá, hogy friss és jó minőségű legyen, amit a nyúl elé rakunk. Mindig mossuk meg a zöldségeket, gyümölcsöket, viszont várjuk meg amíg megszáradnak, vagy töröljük le őket és úgy adjuk oda a nyuszinak.
Ide sorolnám, hogy ha a nyuszi első sorban lakásban tartott, tehát friss füvet nem lát gyakran, figyeljünk rá, hogy ha kivisszük a kertbe vagy hozunk neki füvet, akkor kezdetben ugyanolyan apránként hagyjuk csak elfogyasztani azt, mint a zöldségek esetében. Ne egyen hirtelen sokat a fűből, mert majdnem biztos, hogy hasmenése lesz. A fű származzon olyan helyről, ahol más állat nem piszkíthatott rá, illetve ahol autók kipufogógáza által ólommal nem vált szennyezetté. Érdemes még áttanulmányozni a mérgező növények listáját , mert a nyúl legelés közben ugyan nagy valószínűséggel kiválogatja ezeket, viszont ha mi adjuk oda neki, akkor már nem lesz ennyire óvatos.
Mit adhatunk a nyuszinak biztonsággal?
Gyümölcsök (mag nélkül!): áfonya, alma, ananász, banán, eper, görögdinnye, körte, málna, őszibarack, papaya, sárgadinnye, szeder
Zöldségek: articsóka, borsóhüvely, cikória, cukkini, csicsóka, édeskömény, fehérrépa, galambbegy, paprika (az erőset nem szabad), paszternák, petrezselyem, répa és zöldje, reteklevél, rukkola, spárga, sütőtök, uborka, zeller
Fűszerek, gyógynövények, zöldtakarmányok: akácvirág (a többi része mérgező!), almavirág, bazsalikom, borágó, cickafark, csalán, csipkebogyó, kamilla, kapor, kömény, körömvirág, lestyán, levendula, lóere, menta, mezei zsálya, mogyorólevél, napraforgó és virága, pitypang (a sárga virágot nem szabad!), ribizlilevél, rozmaring, rózsa, százszorszép, tárkony, tyúkhúr, útifű
Amikből csak keveset szabad adni (puffaszt, nagyobb mennyiségben hízlal egészségtelen):
brokkoli, cékla, karalábé, karfiol, kínai kel, kivi, kukorica(májkárosító), lucerna(tápban szabad), mandarin, ribizli, saláták, sóska, spenót, szőlő
Mi az, amit tilos adnunk? (mérgezőek, emészthetetlenek)
avokádó, bab, borsószem, lencse, burgonya, csonthéjasok, egzotikus gyümölcsök, fehér és vöröskáposzta, hagyma, kelbimbó, kenyér, csoki és minden emberi táplálék
Táp, pellet
A táp legtöbbször pelletált fűfélékből, lucernából, őrölt magvakból áll, vitamin és tápanyagforrás a nyuszi számára, viszont csak kiegészíteni, nem helyettesíteni hivatott a szénát!
A nyulunk életkora mérvadó, hiszen ez alapján lehet belőni a napi adagot. Egy 6-8 hónaposnál fiatalabb nyúl, a neki való JUNIOR tápot kell, hogy kapja, ez biztosítja neki a fejlődéshez szükséges nyomelemeket és tápanyagot. Egy felnőtt nyúl számára az ADULT tápokat válasszuk. Érzékeny gyomrú, belű, illetve idősebb nyulaknak a SENSITIVE táp lehet a megfelelő választás.
A csomagoláson megtaláljuk az ajánlást, de anélkül is megszabható, hogy napi 3-4 evőkanálnál (50 g) ne kapjon többet a nyuszi, bármennyire is koldul utána. Nem szükséges minden nap kapnia, ha viszont minden nap kap, kapja este, hogy napközben szénázzon. A táp fehérjetartalma mindig kevesebb legyen, mint a rosttartalom, a zsírtartalom ne haladja meg a 3%-ot. Kukoricát pedig egyáltalán ne tartalmazzon, mert ez rendszeresen adva májkárosító hatású!
Ajánlás:

Ez a fajta táp önmagában elegendő, mindent tartalmaz, amire a nyúlnak szüksége van .(állatorvosi ajánlás)
Példa egy egészséges napi étrendre:
- reggel: zöldség/ gyümölcs, széna
- napközben: széna
- este (6 óra után): egy kis marék táp (3-4 ek.), széna
Nyalósó

Nagyon fontos, hogy a nyuszi előtt mindig legyen nyalósó, ugyanis ezáltal tudja bevinni a szervezetének egészséges működéséhez szükséges ásványi anyagokat. Ezek hiánya ugyanis különböző egészségügyi problémákat, hiánybetegségeket idézhet elő. Találunk belőlük ízesített és gyógynövényes változatokat is, azonban a legtöbb esetben a sima is elégséges a nyúl számára.
Jutalomfalatok

A különféle jutalomfalatok, ízesített rudak, mézes, cukros változatainak adása, habár a nyúl jó ízzel elfogyasztaná őket, határozottan tilosak! Egy kivétel van, amikor a nyúl valamilyen betegség miatt nem hajlandó mást elfogadni, akkor étvágyjavítás céljából ehet ezekből egy keveset (aztán el kell őket hagyni). Amit esetleg adhatunk jutalomként, az a szárított répa, zöldségkeverék (a gyümölcsszirmok a cukortartalom miatt nem igazán ajánlottak, szintén csak étvágyfokozáshoz). Viszont ezekből is csak jelképes mennyiséget (maximum 0,5 evőkanál/ nap, de ritkábban érdemes).
Az ideális testsúly:
Nem csak esztétikum a megfelelő testsúly megtartása a nyúlnál, de elsősorban a belső szervek és a mozgásrendszer egészségét szolgálja.
