Hétköznapi nyúlbetegségek

Honnan tudhatjuk, hogy  baj van?

A nyulak zsákmányállat mivoltukból fakadóan előszeretettel rejtegetik ha bajuk van. Azonban ha a probléma elég naggyá válik, a tünetek igen széles palettáját sorakoztathatjuk fel: gubbasztás, rossz közérzet, étvágytalanság, csökkent vagy éppen növekedett vízfogyasztás (ami a gyulladás általános tünete), az ürítés hiánya vagy állagának, színének megváltozása, esetlegesen azzal járó fájdalom (emésztőrendszeri és húgyúti problémák), fogyás, fogkocogtatás, emelkedett/csökkent testhő. Mivel ezek egyike sem utal semmi jóra, ezért fontos, hogy bármilyen változást, szokatlan viselkedést vélünk felfedezni a nyúllal kapcsolatban, amilyet korábban nem tapasztaltunk, látogassuk meg az állatorvost, mert jobb korán nyakon csípni egy problémát, mint addig halogatni, amíg már túl késő lesz.

Puffadás, bélproblémák

Tünetek:

A leggyakrabban bekövetkező, a legnagyobb galibákat okozó probléma ha a nyúl emésztése valamilyen okból fogva leáll. Ha a nyusziban 'megállt'/ elakadt a táplálék, fájni fog a hasa és emiatt nem eszik, nem iszik, nem ürít. Ha odahajolunk az oldalához, semmilyen bélműködést nem lehet hallani. Egész nap egy helyben fekszik, gyenge, kedvetlen, esetleg fájdalmában a fogát is kocogtatja.

Kezelés:

A nyuszit nem szabad ilyen állapotban hagyni, mert a probléma nem fog elmúlni csak súlyosbodik majd a helyzet, igen könnyen el tudnak pusztulni emiatt. Megpróbálhatjuk finoman megmasszírozni a nyulunk oldalát és a hasát, hátha beindul a bélműködése, de ez sajnos az esetek többségében önmagában nem hatásos. Ha nem javul a nyuszi kedve 1-2 órán belül, nem lesz élénkebb, akkor mindenképpen forduljunk állatorvoshoz.

A kezelés általános menete: a nyúl fájdalomcsillapítót, görcsoldót, csökkent vízfogyasztás esetén infúziót is kap. A nyúlnál pár nap nem evés már végzetes kimenetelű lehet, ezért fel kell készülnünk rá, hogy nekünk kell majd őt táplálni ameddig magától el nem kezd enni újra. Egyfelől a tápját összepépesítve fecskendőből tudjuk etetni, másrészt valószínűleg kapunk majd egy rostban gazdag pasztát, amivel szintén etetnünk kell. Ezen kívül probiotikumot is fontos adni a nyuszinak, amit az elkövetkezendő egy hétben szintén fecskendővel, szájon át a legcélszerűbb megkapnia. A cél minden esetben az önálló szénafogyásztásra való mihamarabbi visszaállás. Javulás esetén (1-2 nap) együtt örülhetünk majd az orvossal, akihez elég lesz egy hét múlva visszamenni kontrollra, azonban ha a helyzet nem javul akkor 2 napon belül meg kell ismételni a vizitet, hogy konzultálni lehessen a további teendőkről.

Megelőzés:

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, de figyeljünk oda a nyúl helyes táplálására, mert habár a probléma lehet spontán is, jobb minden megtenni annak érdekében, hogy elkerüljük. Kerüljük a saláták és minden 'K' betűs zöldség fogyasztását, mert amellett, hogy ezekből nagy mennyiséget alapból sem kaphatnak, vannak olyan nyulak, amik kifejezetten érzékenyek rá. Ne tegyünk eléjük semmilyen zöldséget, gyümölcsöt, füvet hidegen és vizesen. Vegyük ki a hűtőből előre, mosás után töröljük át konyhapapírral őket. Figyeljünk a mennyiségekre, hogy ne okozzunk hasmenést sem a nyúlnak, vegyük el tőle az itatóját rövid időre ha zöldséget kap nagyobb mennyiségben. Tápból nem érdemes olcsót választani, hiába szánják őket törpenyulaknak, sok közülük egészségtelen. Emellett adjuk meg a nyúlnak a szabad mozgás lehetőségét és igyekezzük megóvni őt a stressztől.

Fogtúlnövés

A nyúl rágcsáló állat, fogai folyamatosan nőnek, ehhez mérten igyekszik azokat koptatni. Sok esetben viszont ezt nem tudja jól vagy a megfelelő mértékben megtenni. Ilyenkor bár az állat első két foga látszólag ideális hosszúságúnak tűnik (ezt fontos időnként ellenőriznünk), ha állatorvosnál járunk kérjük meg, hogy nézzen rá a hátsó fogakra is, mert többnyire ott szokott lenni a baj.

Tünetek:

Az első fogak túlnövésénél a probléma szemmel látható. Kísérő tünet a nehézkesen vagy 'ferdén' evés, esetleg étvágytalanság, fogyás, rossz közérzet. Amennyiben a hátsó fogak nőnek túl, ugyanezek a tünetek jellemzőek, de létrejöhetnek csomókat a nyakban, folyamatos könnyezés, orrváladék megjelenése.

Kezelés:

Az első és a hátsó fogak reszelésénél is bódításra/ gyenge altatásos beavatkozásra van szükség, mert egy éber nyúl nem fogja hagyni, hogy ezt a procedúrát véghezvigyék rajta. Bár az altatás magában hordoz bizonyos kockázatokat, nincs más mód rá, hogy segíthessünk a nyúlon. Rossz fogakkal nem lesz vidám a végkimenetel.

Megelőzés:

Gondoskodjunk róla, hogy a nyuszi eleget rágcsálhasson, biztosítsunk neki ehhez ágakat, dobozokat, bármilyen fa játékot, illetve jusson megfelelő mennyiségű, hosszú szálú szénához.

Légzőszervi megbetegedések

Tünetek:

Általános tünet, hogy a nyuszi nehezen veszi a levegőt, orrából váladék folyik, tüsszög és emellé idővel rossz közérzet, étvágytalanság társul.

Kezelés:

Mindenképpen vigyük el állatorvoshoz a nyulunkat. Fonendoszkóppal hallani lehet majd azt, hogy mekkora a probléma és melyik területeket érinti. A nyuszi várhatóan antibiotikumot, fájdalomcsillapító-gyulladáscsökkentő készítményt, roboráló szert fog kapni. Ezt pedig egyeztetett időpontban ismételni kell a tünetek megszűnéséig.

Megelőzés:

A légzőszervi irritáció kiindulhat egy idegen test (pl. forgácsdarab) belélegzésével is, ezzel szemben nem igazán tudunk védekezni. Vírusos, bakteriális fertőzések megelőzésére az egyetlen mód, hogy biztosítsunk a nyúl számára olyan feltételeket, amik mellett az immunrendszere nem fog legyengülni. Figyeljünk rá, hogy ne kerüljön a ketrece huzatos, hűvös helyre, tartsuk tisztán a környezetét, tápláljuk helyesen.

Csomók, daganatok

Tünetek:

A nyuszi testének bármely pontján kitapintható csomót, csomókat találunk.

Kezelés:

Több irányból is megközelíthető a probléma a csomó méretétől és milyenségétől függően. Amire gyanakodhatunk (a teljesség igénye nélkül):

- a legártalmatlanabb eset egy erős immunreakció általi nyirokcsomó duzzanat. Ez röviddel az észlelés után el is múlik magától. A nyuszik is lehetnek allergiásak, így ebben az esetben is tapasztalhatunk nyirokcsomó duzzanatot.

- nyak táji csomónál lehetséges, hogy a nyúl szájában keresendő a kiváltó ok, ez a legszerencsésebb, mert viszonylag könnyen és gyorsan orvosolható. Fogreszelés után a csomó elkezd visszahúzódni majd eltűnik.

- az is meglehet, hogy a nyuszink csak megszúrta magát valamivel (ez is a nyaki részen jellemző) és emiatt gyulladt be az adott terület. Ilyenkor legtöbbször láthatóak is a sérülés nyomai. A fertőtlenítés, gyulladáscsökkentés, illetve szükség esetén a seb megnyitása elengedhetetlen (betokosodhat az, ami átszúrta a bőrét).

Az ennél egy fokkal kellemetlenebb okok:

- a test bármely pontján érzékelt puha, tapintásra fájdalmas kinövés, tályogra utalhat. Ezt minden esetben meg kell nyitni idővel, hogy ne okozzon az állatnak szepszist (vérmérgezés).

- a test bármely pontján érzékelt, tapintásra nem fájdalmas kinövés, daganatos elváltozásra utalhat. Általánosságban elmondható, hogy mindenféle daganat lehet jó vagy rosszindulatú. Ezt az állatorvos tapintás alapján is nagy valószínűséggel meg fogja tudni jósolni, viszont ha a daganat aggodalomra ad okot, akkor továbbküldése ajánlott citológiai vizsgálatra. Ezáltal tudni fogjuk, hogy mivel állunk szemben, segít az esetleges kezelési terv felállításában. Némi megnyugvást jelenthet, hogy gyakoriak az ártalmatlan bőrdaganatok, zsírdaganatok (lipómák). Viszont amennyiben ezek kezelésre nem reagálnak, rossz helyen vannak, egyre csak nőnek, zavarják a nyulat, le kell műteni őket. A daganat kiújulásának jelentős az esélye, de jóindulatú daganat esetén, ha az a nyúl számára nem okoz kényelmetlenséget, akkor csak esztétikai hiba marad, az egészségét nem fogja károsítani. 

- belsőszervi és hormonális megbetegedésekre (pl. pajzsmirigy problémára) is felhívhatja a figyelmet egy csomó, ebben az esetben egy vérvételből lesz megállapítható a probléma pontos oka.

Szervi problémák

Tünetek:

Árulkodó tünet lehet a fogyás, a széklet megváltozása, fokozott vízfogyasztás, rossz közérzet, étvágytalanság, a szőr minőségének romlása, fokozott szőrhullás (a vedlési időszakon kívül).

Kezelés:

Vérvétel alapján lehet elindulni a pontos diagnózis irányába.

Gyakori szervi problémák:

Húgyhólyaggyulladás

Tünetek:

- diszkomfort, levertség 

- a nyuszi gyakran vagy éppen, hogy ritkán ürít vizeletet, 

- láthatóan nehezére esik ezt megtenni vagy erre akár teljességgel képtelen

- a vizelet rossz szagú vagy zavaros, véres.

Kezelés:

Ultrahangos vizsgálat, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszerek.

Megelőzés:

- megfelelő mennyiségű és minőségű víz fogyasztása

- megfelelő mennyiségű vitamin és ásványi anyag bevitel

Gennyes méhgyulladás

Tünetek:

- diszkomfort, levertség, étvágytalanság, gyengeség

- gyakori a láz, puffadt has

- a méhből előrehaladott gyulladás esetén gennyes váladék távozik

Kezelés:

Ultrahangos vizsgálat, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszerek. Amint a nyúl erőre kap, ajánlott az ivartalanítás.

Megelőzés:

Ivartalanítás.

Elhízás

Éppen olyan veszélyes mint bármelyik más betegség. Megelőzésére egy mód létezik: a megfelelő táplálás. Amikor megvesszük a nyulat felelősséget vállalunk az életkörülményeiért. Az elhízás megrövidíti a nyúl életét és kényelmetlenné teszi azt, rosszat tesz a szerveinek, károsítja a mozgásrendszert. Az ember érzésre sokszor a túlsúlyos nyúlról véli azt, hogy megfelelő kondícióban van. Ha bizonytalanok vagyunk, kérdezzük meg az állatorvosunkat ezzel kapcsolatban.

Összegezve tehát: fektessünk hangsúlyt a nyulunk egészségére, hogy boldog és hosszú élete lehessen mellettünk. Bármilyen változást tapasztalunk vele kapcsolatban, időben keressük fel vele az orvos , kérjünk tanácsot. Jobb túl óvatosnak lenni kezdetben, mint később a fejünket fogva tudomásul venni, hogy nagy a baj.

Ajánlott állatorvos:

Énekes utcai Állatorvosi Rendelő

Dr. Fáncsi Gábor

15.kerület, Énekes utca 2.

https://www.allatorvos-rakospalota.hu/

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el
Sütiket használunk, hogy biztosítsuk a weboldal megfelelő működését és biztonságát, valamint hogy a lehető legjobb felhasználói élményt kínáljuk Neked.

Haladó beállítások

Itt testreszabhatod a süti beállításokat. Engedélyezd vagy tiltsd le a következő kategóriákat, és mentsd el a módosításokat.

Az alapvető sütik elengedhetetlenek weboldal biztonságos és helyes működéséhez, valamint a regisztrációs folyamathoz.
A funkcionális sütik megjegyzik a weboldallal kapcsolatos preferenciákat és lehetővé teszik annak testreszabását.
A teljesítmény sütik figyelik a weboldal teljesítményét.
A marketing sütik lehetővé teszik, hogy mérjük és elemezzük weboldalunk teljesítményét.