
Ápolás
Hogyan gondoskodjunk kedvencünkről?
Szőrápolás

Nyuszink lehet akár rövid akár hosszú szőrű, mindkét esetben fontos figyelmet fordítanunk a bundája karbantartására.
Kifejezetten tiszta állatok, a macskákhoz hasonlóan sok időt töltenek el önmaguk tisztogatásával, ezért fürdetésre alapesetben nem lesz szükségük. Fésülésre viszont annál inkább, hiszen dús aljszőrzettel rendelkeznek és az elhalt szálak eltávolítását segítség nélkül nem fogják tudni megoldani.
A nyulak egész évben hullajtják a szőrüket, az aktív vedlési időszak tavasszal és ősszel kezdődik. A szőr nem megfelelő ápolása nekünk is terhes, hiszen tele lesz vele a lakás, másfelől a nyúlnak is igen kellemetlen. A nyári melegben igen megterhelő nekik ha nem távolítjuk el az elhalt szőrszálakat a bundájukból, hiszen a meleget alapból is nehezen viselik el. Emellett egészségügyi problémákat is igen könnyen okozhat a nagy mennyiségben lenyelt szőr, (amit megakadályozni nem tudunk, mivel ahogyan említettem, sok időt töltenek el önmaguk tisztogatásával), a gyomrukban ugyanis szőrlabdák képződhetnek, amik átvándorolva a belekbe, rossz közérzetet,étvágytalanságot, puffadást, bélelzáródást okozhatnak. Eltávolításuk pedig, a nyúl állapotától függően, sok esetben csak műtéti úton megoldható.
A fenti kórkép elkerülése érdekében, a vedlési időszakban naponta, azon kívül hetente többször kell átfésülnünk a nyulunkat. Fésüléshez jó minőségű kefét válasszunk (pl. FURminator vagy ahhoz hasonló fejű fésűt), ne csak a szőr felszínét, az aljszőrt is fésüljük át alaposan (az alhas, ágyék területét hagyjuk ki, a fej, a has és lábak területén legyünk óvatosak). Főleg vedlési időszakban, teljesen normális, ha akár egy nagyobb ökölnyi szőrgombóc mennyiséget távolítunk el a nyúlról alkalmanként. Pontosan ezért lesz fontos, hogy komolyan vegyük a bundájuk karbantartását.
A hosszú szőrű fajták esetén (angóra, oroszlánfejű, teddy dwarf..) érdemes lehet ehhez értő kozmetikusnál megnyíratni a nyulat alkalmanként. Ez főleg kint tartott nyulaknál lehet hasznos.
Tipp: A nyulak szőre nagyjából fél éves korukig nem igazán hullik. Érdemes viszont már ebben az időszakban, először babakefével fésülgetni őket, így kellemetlenség nélkül hozzá tudnak szokni ehhez a procedúrához.

Ezen kívül, ami még nagyon fontos, hogy a vedlés időszakában minden nap egyszer, azon kívül pedig minden héten egyszer kapjon nagyjából egy ujjbegynyi szőroldó pasztát a nyuszink. Ezt önmagában is szívesen el szokták fogyasztani, de a tápjukra is rátehetjük. Egy dolgokra érdemes figyelnünk, hogy nem tartalmazzon túl sok cukrot, a választott paszta.
Karomvágás

Hasonlóan a fogakhoz, a nyulak karmai is folyamatosan nőnek. Ezek koptatása ásás útján valósulhatna meg, azonban erre egy lakáson belül igen kevés lehetőség van, így a karmok nagy valószínűséggel túl fognak nőni. Fontos rendszeresen trimmelni őket. Egyrészt a nyúl egészsége miatt (egy talpba benőtt vagy leszakadt karom, rendkívül nagy fájdalommal jár) másrészt nekünk is érdekünk, hogy ne okozzon nekünk sérülést a nyúl ha körülöttünk, kezünkben, ölünkben van. A visszavágáshoz kérhetjük az állatorvos segítségét, de önmagunk is könnyedén kivitelezhetjük némi határozottsággal és körültekintéssel.
Nagyban megkönnyíti a helyzetünket ha van segítőnk karomvágásnál, de egyedül sem kivitelezhetetlen a történet. Segítséggel, állva lesz a legegyszerűbb dolgunk, egyedül, ülve vagy térdelve.

Jól megvilágított helyen kezdjünk neki a folyamatnak. Első lépésként vegye föl a segítőnk a nyulat vagy ültessük magunk elé, úgy mind a négy lábához hozzá tudjunk férni. Az első lábakon 5-5, a hátsókon 4-4 karmot fogunk találni.
Mindegyik karomban fut egy ér. A mi dolgunk az lesz, hogy ebbe az érbe véletlenül se vágjunk bele. Fogjuk meg határozottan a nyuszi lábát és a képen látható módon kezdjünk neki a karmok trimmelésének:

Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, esetleg a nyuszi olyan hevesen tiltakozik, hogy ellehetetleníti a folyamatot, kérjük bátran kozmetikus vagy állatorvos segítségét.
Amennyiben véletlenül belevágnánk az érbe és a karom vérezni kezd, betadine-os vattát szorítsunk a végére, amíg a vérzés el nem áll. (Ha nem áll el, értelemszerűen irány az állatorvos!)
Élősködők elleni védelem
Ez a témakör nem csak azok számára lesz érdekes, akik a nyulukat a kertben tartják, kifutóztatják vagy sétálni járnak velük. A kinti macskával, kutyával történő érintkezés is indokolttá teszi a védekezést, ugyanis az élősködők nem válogatnak és előszeretettel bújnak el a nyúl sűrű szőrzetében.
Fontos megjegyezni, hogy sem kutyák, sem macskák számára gyártott készítmények NEM megfelelőek a nyuszi számára. Mérgezést okozhatunk velük.
A védekezési lehetőségeink rájuk nézve (sajnos) korlátozottak:
- elérhetőek különféle spot on cseppek, amik védelmet nyújtanak a bolhák ellen. Ez olyan környezetben, ahol macskák is megfordulnak, különösen hasznos lehet, hiszen a velük való érintkezés által könnyen létrejöhet a bolhával való fertőződés. Ezek hatása nagyjából egy hónapig tart.

- a kullancsok és rovarok ellen többnyire spray-kkel védekezhetünk. Ezek hatása egyéni ideig tart, akár több hét is lehet, ez minden esetben fel van tüntetve az üvegükön.

- létezik ultrahangos kullancsriasztó is, mint alternatíva, habár ennek a nyúlra való felhelyezése kissé körülményes.

A védekezés bármely formáját is választjuk, fontos, hogy a nyúl bundáját kézzel is gyakran átnézzük, akár simogatás közben, hiszen a legeltökéltebb próbálkozásunk ellenére is megkörnyékezheti őket például egy kullancs, amit nagyon fontos időben észrevenni.